Jesteś tutaj Artykuły Bilbord przestawny, a trwale związany związany z gruntem – różnice w świetle prawa

Bilbord przestawny, a trwale związany związany z gruntem – różnice w świetle prawa

Bilbord przestawny, to taki który przytwierdzany jest do podłoża za pomocą obciążników i w każdym momencie może zostać przemieszczony w inne miejsce, a bilbord trwale związany z gruntem to konstrukcja, która jest wmontowana w podłoże, zabetonowana, a jej postawienie jak i usunięcie wymaga nawet niewielkich prac budowlanych.

W świetle prawa konstrukcje różnią się przede wszystkim tym, że na umieszczenie bilbordu przestawnego, jako obiektu nietrwale związanego z gruntem nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, natomiast pozwolenie takie musimy uzyskać w przypadku bilbordu trwale związanego z gruntem.

Istnieją jednak wyjątki. Pewna firma zamierzała postawić bilbord o wymiarach 6×3 m. Firma subiektywnie uznając tablicę za bilbord przestawny dokonała jedynie zgłoszenia zamiaru postawienia nośnika w danym miejscu. Jednak z konstrukcji opisanej w projekcie wynikało, że nośnik będzie związany z gruntem poprzez słup osadzony w żelbetowym fundamencie, który – jak napisał projektant – jest konieczny dla zachowania bezpieczeństwa w danym miejscu. W zgłoszeniu firma opisała obiekt jako nietrwale związany z gruntem, z uwagi na to że bilbord został zaprojektowany jako przestawny, jednak przez wzgląd na lokalizację obiektu, należy go dostosować do warunków poprzez osadzenie w żelbetonowym fundamencie tak, aby nie zagrażał nikomu – miała to być wielka konstrukcja 18 metrów kwadratowych. Żaden sąd nie przyznał racji firmie, stając po stronie Urzędu Miasta.

Przykład ten pokazuje, że nie warto oszukiwać samego siebie, by wybrać drogę na skróty. Każde prace związane z reklamą to mniejsze lub większe wydatki. Do wniosku może być wymagana opinia konserwatora zabytków lub projekt wykonany przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami, za które trzeba zapłacić. Warto więc wcześniej, przed ewentualnym złożeniem wniosku o pozwolenie, czy też przed zgłoszeniem, które nie wymaga czekania z pracami budowlanymi, zapytać kompetentnego urzędnika o opinię, by nie ponosić niepotrzebnych wydatków. Należy pamiętać, że Prawo budowlane jest niespójne, brak w nim konkretnych danych dotyczących reklam, np. rozmiaru, stopnia oświetlenia, a właściwy urząd może zawsze zabronić usytuowania obiektu budowlanego i odrzucić nasz wniosek, odwołując się np. do miejscowych planów zagospodarowania czy bezpieczeństwa.

 

Pobierz potrzebny wniosek:

Wzory dokumentów – nośniki reklamowe, Prawo Budowlane. Wnioski do pobrania

Pozwolenie na budowę – wniosek

Zgłoszenie wykonania robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę – wzór

Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – wzór

 

 

Powrót do listy wpisów

O nas

Serwis bilbordy.info powstał z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych reklamą zewnętrzną w Polsce.

Daje możliwość promocji własnych nośników jak również skupia aktualne informacje o rynku reklamy i przepisach prawa.

Stwórz swój bilbord
w 3 prostych krokach

1. Załóż konto
2. Dodaj dane nośnika i adres
3. Dodaj zdjęcia

Gotowe!

Lista polubionych obiektów

Brak polubionych obiektów