Jesteś tutaj Artykuły Festiwal reklamowy w Cannes i inne festiwale reklamowe na świecie

Festiwal reklamowy w Cannes i inne festiwale reklamowe na świecie

Pierwszy Festiwal Reklamy na Świecie – Festiwal Reklamowy w Cannes

 

Stworzenie pierwszego międzynarodowego festiwalu reklamowego przypisuje się Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Filmów Reklamowych. Przyczyną była najprawdopodobniej zwykła zazdrość o Międzynarodowy Festiwal Filmowy wystawiany w Cannes od końca 1940 roku. Filmów reklamowych nie można było zgłosić na festiwal filmowy, więc grupa twórców reklamy zdecydowała o organizacji festiwalu, gdzie będą prezentować swoje dzieła. Miało to miejsce we wrześniu 1954 roku w Wenecji. Przyjęto wtedy 187 zgłoszeń z 14 krajów.

Nagrodę Grand Prix zdobył 3 minutowy spot reklamowy włoskiej produkcji promujący przeciwpróchniczą pastę do zębów „Chlorodont”. Film przedstawiał scenę cyrkową, na której prezentowały się postacie zbudowane z opakowań reklamowanej pasty i szczoteczek do zębów; tancerki, atleci, akrobaci, wielki słoń, zaklinacz węży, treser. Jedyną postacią niepasującą jest czarny smok, na którego grzbiecie widnieje napis „carie”, co po polsku znaczy „próchnica”. Treser próbuje zapanować nad smokiem, uderza go szczoteczką, zagania na wprowadzony na scenę podest i więzi w klatce, której pręty tworzy za pomocą wyciśniętej pasty. Długi jak na dzisiejsze czasy spot reklamowy, ale z prostym przesłaniem – pasta „Chlorodont” poskromi najstraszniejszą próchnicę. Film znajduje się poniżej.

Pierwsza nagroda grand prix dla reklamy pasty „Chlorodont”, 1954 rok

 

W 1955 roku festiwal odbył się w Monte Carlo, a rok później w Cannes. Od tamtej pory, festiwal odbywał się naprzemiennie w Wenecji i Cannes, aż do 1984 roku, od kiedy na stałe przeniósł się do Cannes. Jednak obecna nazwa festiwalu „Cannes Lions” i statuetka przedstawiająca postać lwa nie ma związku z Cannes. Inspiracją dla stworzenia nazwy i trofeum stał się monument – posąg lwa umieszczony na wysokiej kolumnie, znajdujący się na placu świętego Marka w Wenecji – mieście, w którym po raz pierwszy odbył się festiwal.

Początkowo filmy były oceniane w dwóch kategoriach: telewizja i kino. Następnie został wprowadzony podział ze względu na techniczny aspekt tworzenia, na przykład ze względu na czas trwania spotu reklamowego, ze względu na sposób przedstawienia (animacja, żywa produkcja). W 1967 roku do kategorii reklam telewizyjnych i kinowych dodano podkategorie dotyczące rodzaju produktów i usług. Z biegiem czasu i rozwojem branży reklamowej coraz więcej kategorii było dodawanych. W 1983 roku doszło do fuzji pomiędzy reklamą kinową, a telewizyjną i festiwal przekształcił się w The Film Lions. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku festiwal wykroczył poza formę filmową. Wprowadzono warsztaty i seminaria. W 1992 roku wprowadzono kategorię reklamy prasowej i zewnętrznej. Międzynarodowy festiwal filmów reklamowych uogólnił swoją nazwę na Międzynarodowy festiwal reklamowy. W następnych latach festiwal poszerzał swój zakres o inne formy reklamy i nowe kategorie, takie jak reklama wirtualna, masowa, radiowa, Public Relations, promocja sprzedaży i tak dalej. Obecnie festiwal funkcjonuje pod nazwą Międzynarodowego Festiwalu Kreatywności „Cannes Lions”.


Posąg lwa, który stał się wzorem dla statuetki festiwalu reklamowego w Cannes

Posąg lwa na placu św. Marka w Wenecji


 

Międzynarodowe Festiwale Reklamy

 

Obok festiwalu reklamy w Cannes, jednymi z najbardziej znanych festiwali na świecie są międzynarodowe festiwale Effie Awards oraz Golden Drum w Portoroż.

Effie Awards został zorganizowany po raz pierwszy w 1968 roku w Nowym Yorku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Marketingu. Festiwal działa na licencji w 40 krajach, które najpierw organizują konkurs lokalnie, aby później zebrane wyniki ocenić na arenie międzynarodowej. W Polsce organizatorem konkursu od 1999 roku jest Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR. Jest to konkurs, który nagradza efekty rynkowe kampanii reklamowych, a nie wybitne pomysły kreatywne.

Golden Drum Advertising Festival of New Europe to słoweński festiwal reklamy o charakterze międzynarodowym, odbywający się od 2006 roku w Portoroż na którym oprócz konkursu i przeglądu tworzenia reklam różnych kultur odbywają się warsztaty oraz wykłady profesjonalistów przemysłu reklamowego z całego świata. Skierowany jest do agencji reklamowych, twórców i artystów reklamy oraz wszelkich grup zaangażowanych w tworzenie komunikatów marketingowych.

Równie znanym festiwalem reklamy jest CLIO Awards. Został on zapoczątkowany w 1959 roku przez Wallace’a A. Ross. Nazwę festiwal zawdzięcza greckiej mitologii. Clio była muzą historii, przyczyną dla wielkich wydarzeń i inspiracją. Początkowo festiwal miał charakter lokalny, zmieniło się to kilka lat później, a dokładniej w 1965 roku, kiedy festiwal przekształcił się w masowy.

Powrót do listy wpisów

O nas

Serwis bilbordy.info powstał z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych reklamą zewnętrzną w Polsce.

Daje możliwość promocji własnych nośników jak również skupia aktualne informacje o rynku reklamy i przepisach prawa.

Stwórz swój bilbord
w 3 prostych krokach

1. Załóż konto
2. Dodaj dane nośnika i adres
3. Dodaj zdjęcia

Gotowe!

Lista polubionych obiektów

Brak polubionych obiektów