Jesteś tutaj Artykuły Reklama na prywatnej działce

Reklama na prywatnej działce

Reklama na prywatnej działce może wymagać dopełnienia pewnych formalności – zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia w zależności od jej formy oraz lokalizacji.

Jeżeli chcemy umieścić reklamę własnej działalności powinniśmy dokonać zgłoszenia właściwemu organowi. Jeżeli na swoim terenie będziemy reklamować działalność sąsiada lub innych instytucji, to będziemy musieli również zapłacić podatek, nawet jeżeli nośnik reklamowy pozostaje bez reklamy.

Nie musimy załatwiać żadnych formalności jeżeli reklama nie jest widoczna z przestrzeni dostępnych publicznie, nie jest trwale związana z gruntem, a nasza posesja znajduje się w obszarze zabudowanym.

Jeżeli reklama znajduje się w pasie drogowym, należy wystąpić o zezwolenie do zarządu dróg i płacić za korzystanie z pasa drogowego. Jeżeli chcemy umieścić reklamę na własnej działce znajdującej się poza terenem zabudowanym, w pobliżu pasa drogowego, to należy ten fakt zgłosić właściwemu zarządowi dróg. Możliwe, że będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę – jeżeli obiekt ma być trwale związany z gruntem.

Zgodnie z prawem budowlanym pozwolenia na budowę nie wymaga instalowanie tablic i urządzeń reklamowych w obszarze zabudowanym, chyba że są one usytuowane na obiektach wpisanych do rejestru zabytków lub są to reklamy świetlne i podświetlane.

Jeżeli nasza nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, to umieszczanie na niej reklamy wymaga uzyskania pozwolenia, jeżeli działka, którą posiadamy znajduje się w obszarze, który jest wpisany do rejestru zabytków, musimy dokonać zgłoszenia faktu umiejscowienia w tym obszarze reklamy.

Instalowanie reklam świetlnych zawsze wymaga pozwolenia na budowę.

Pozwolenie na budowę należy uzyskać przed rozpoczęciem prac budowlanych, natomiast jeżeli w danym wypadku wymagane jest tylko zgłoszenie, można go dokonać w momencie gdy reklama już została usytuowana, jednak należy liczyć się z tym, że właściwy organ może wnieść sprzeciw i zażądać pozwolenia na budowę, wtedy może być konieczne usunięcie obiektu. Najlepiej więc w obu przypadkach wcześniej zgłosić się do właściwej instytucji: miejscowego zarządu dróg, urzędu miasta, gminy lub starostwa. Uzyskanie zezwolenia ważne jest 3 lata. Jeżeli w tym czasie nie rozpoczniemy wykonywania zgłoszonych robót, będziemy musieli wystąpić o nowe zezwolenie.

 

Polecamy również:

/artykuly/ustawy-rozporzadzenia-o-reklamach/

Powrót do listy wpisów

O nas

Serwis bilbordy.info powstał z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych reklamą zewnętrzną w Polsce.

Daje możliwość promocji własnych nośników jak również skupia aktualne informacje o rynku reklamy i przepisach prawa.

Stwórz swój bilbord
w 3 prostych krokach

1. Załóż konto
2. Dodaj dane nośnika i adres
3. Dodaj zdjęcia

Gotowe!

Lista polubionych obiektów

Brak polubionych obiektów