Jesteś tutaj Katowice: Projekt Uchwały Krajobrazowej

Katowice: Projekt Uchwały Krajobrazowej

Uchwała Krajobrazowa Katowice 2016

 

W Katowicach nadal trwają prace nad standardami dotyczącymi umieszczania reklamy zewnętrznej w przestrzeni publicznej. Miasto ma zostać podzielone na strefy, z czego najbardziej chronione przed reklamami będzie ścisłe centrum.

Prace nad projektem uchwały krajobrazowej Katowice podjęły tak jak wiele innych miast w Polsce jesienią zeszłego roku, wkrótce po wejściu w życie 11 września 2015 roku, tak zwanej Ustawy Krajobrazowej. Ustawa ma na celu ochronę krajobrazu. Na jej mocy odrębne miasta mogą ustalić indywidualnie zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Do uchwały krajobrazowej Katowic można będzie zgłaszać uwagi po opublikowaniu jej projektu. Spodziewamy się go już wkrótce, jesienią.

W grudniu 2015 roku miał zostać powołany zespół, który zajmuje się opracowaniem dokumentu normującego szczegółowo kwestie uporządkowania reklam. Dokument mieli tworzyć przedstawiciele Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej we współpracy z lokalnymi organizacjami oraz pracownicy Urzędu Miasta. Nowo otworzone dokumenty miały uregulować kwestie, gdzie reklama ma się pojawiać i w jakiej formie. Docelowo nad tymi przepisami ma czuwać plastyk miejski, któremu obecne przepisy nie pozwalają ingerować, ponieważ obowiązujące przepisy nie uwzględniają estetyki miasta. Jak donosi Fundacja Napraw Sobie Miasto w listopadzie 2015 został złożony wniosek o powołanie takiego zespołu jednak Prezydent nie wywiązał się z obowiązku jego powołania. W kwietniu 2016 roku na stronie Urzędu Miasta Katowice opublikowane zostało ogłoszenie o dialogu technicznym na opracowanie projektu uchwały ustalającej warunki sytuowania obiektów małej architektury tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń w mieście Katowice.

Wiadomo już dziś, że walka z reklamowym chaosem będzie czasochłonna. Wszystkie zmiany wymagają czasu, ale kiedyś trzeba zacząć działać. Punktem wyjścia do dobrych zmian mogą stać się jasne, rygorystyczne zasady wobec reklamy zewnętrznej. Takich zmian chcą mieszkańcy Katowic, którzy wypowiadają się negatywnie o zakrywających kamienice płachtach reklamowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele Urzędu Miasta.

Powrót do listy wpisów

O nas

Serwis bilbordy.info powstał z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych reklamą zewnętrzną w Polsce.

Daje możliwość promocji własnych nośników jak również skupia aktualne informacje o rynku reklamy i przepisach prawa.

Stwórz swój bilbord
w 3 prostych krokach

1. Załóż konto
2. Dodaj dane nośnika i adres
3. Dodaj zdjęcia

Gotowe!

Lista polubionych obiektów

Brak polubionych obiektów