Jesteś tutaj Muzeum Plakatu w Wilanowie – pierwsze na świecie

Muzeum Plakatu w Wilanowie – pierwsze na świecie

Muzeum Plakatu w Wilanowie to pierwsze i zarazem najstarsze Muzeum Plakatu na świecie, z największą kolekcją plakatu artystycznego.

 

Muzeum Plakatu w Wilanowie zostało utworzone 4 czerwca 1968 roku jako Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Wydarzeniu temu przewodniczył prof. Stanisław Lorentz, który w tym czasie był Dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie.  Przekazał on ze zbiorów muzealnych kilkaset plakatów, które stały się zalążkiem kolekcji. Muzeum podjęło systematyczne studia i prace badawcze związane z plakatem artystycznym. Dzięki instytucji plakat zaczął być traktowany równorzędnie z innymi obiektami graficznymi, a jego autorzy uzyskali nobilitujący status artystów – grafików projektowych.

Obecnie muzeum posiada jedną z największych kolekcji plakatu artystycznego na świecie liczącą ponad 56 tysięcy tytułów. Zbiór plakatu polskiego z lat 1892 – 2016 zawiera ok. 36 tysięcy tytułów i jest najpełniejszym na świecie zestawem prac uznanych za kanon w tej dziedzinie twórczości. Kolekcja plakatu obcego liczy obecnie ponad 25 tysięcy tytułów. Powstaje głownie dzięki przekazom warszawskiego Biennale i darom artystów z całego świata. Uznawana jest także za jedną z lepszych kolekcji plakatu artystycznego. Nadrzędne kryterium przy gromadzeniu zbiorów stanowią wartości artystyczne plakatów, a nie dokumentalne, choć i te uwzględnia się przy tworzeniu zestawów ilustrujących okresy ważne historycznie.

Za popularyzację sztuki plakatu Muzeum zostało odznaczone w 1983 roku Medalem Honorowym „Ernst Litfass 1816-1874”. Ernst Litfass był projektodawcą tradycyjnego słupa ogłoszeniowego. Medal został przyznany przez Stowarzyszenie Reklamy Zewnętrznej w Dusseldorfie.

Od 1994 roku do Muzeum przeniesiono najpoważniejszy w kraju i najstarszy na świecie konkurs i pokaz plakatu – Międzynarodowe Biennale Plakatu. Co dwa lata do muzeum napływa z całego świata ponad 2 000 prac, z których Międzynarodowe Jury nagradza prace w trzech kategoriach tematycznych.

W tym roku odbywa się jubileuszowa, 25 edycja Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Z tej okazji w Muzeum Plakatu w Wilanowie powstała wystawa pt. „Plakat – remediacje”. Wystawa będzie dostępna w okresie od 12 czerwca do 25 września 2016, na czas trwania wydarzenia. Wydarzenie zakończy konferencja naukowa „Plakat (r)ewolucja”, 25 września 2016 roku.

 

Aktualne informacje dostępne na stronie:

Kalendarz wydarzeń Muzeum Plakatu

Powrót do listy wpisów

O nas

Serwis bilbordy.info powstał z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych reklamą zewnętrzną w Polsce.

Daje możliwość promocji własnych nośników jak również skupia aktualne informacje o rynku reklamy i przepisach prawa.

Stwórz swój bilbord
w 3 prostych krokach

1. Załóż konto
2. Dodaj dane nośnika i adres
3. Dodaj zdjęcia

Gotowe!

Lista polubionych obiektów

Brak polubionych obiektów