Jesteś tutaj Uchwała Krajobrazowa Warszawy 2016

Uchwała Krajobrazowa Warszawy 2016

Warszawa jest w trakcie przygotowania projektu uchwały o zasadach i warunkach sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Działanie to jest następstwem wejścia w życie tzw. Ustawy Krajobrazowej, mającej na celu przede wszystkim uporządkowanie chaosu reklamowego. Warszawa jak i inne miasta w Polsce ma 3 lata na przyjęcie uchwały, od momentu wejścia w życie Ustawy Krajobrazowej 11 września 2015 roku.

 

Zaproponowane przez prezydenta Warszawy poprawki do Ustawy Krajobrazowej

 
Choć o stolicy na tle innych miast nie mówi się tak głośno w kontekście prac nad miejscową uchwałą krajobrazową, należy pamiętać, że to prezydent Warszawy zaproponowała istotne poprawki w kwietniu 2015 roku do przegłosowanej przez Sejm wcześniej Ustawy Krajobrazowej.
Poprawki uwzględniły m.in. wprowadzenie zwielokrotnionej stawki opłaty reklamowej od nośników umieszczonych niezgodnie z zasadami bez orzeczenia sądowego – czyli powiązanie wysokości opłaty z długością oraz siłą oddziaływania nośnika, naliczanej każdego dnia. Warszawskie uwarunkowania cenowe wskazały, że powinna to być 40-krotność opłaty ustalonej przez gminę. Zapis ten znalazł się w ustawie. Wcześniej przewidywana kara była rażąco niska – wysokość grzywny do 5 tys. zł, przy wysokościach dochodów z nośnika umieszczonego w centrum Warszawy przekraczających 100 tysięcy złotych nie ratowała mieszkańców przed pożerającą miasto reklamą. Wprowadzono również zapis, który określa właściciela nieruchomości jako jedynego odpowiadającego za umieszczony na niej nośnik.

 

Mimo nieudolnego prawa, już wcześniej Warszawa starała się walczyć z uciążliwą reklamą. Jednak dopiero z nowymi prawnymi narzędziami, będzie mogła przeprowadzić prawdziwą reklamową rewolucję, o czym mamy nadzieje przekonać się w kolejnych latach.

Powrót do listy wpisów

O nas

Serwis bilbordy.info powstał z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych reklamą zewnętrzną w Polsce.

Daje możliwość promocji własnych nośników jak również skupia aktualne informacje o rynku reklamy i przepisach prawa.

Stwórz swój bilbord
w 3 prostych krokach

1. Załóż konto
2. Dodaj dane nośnika i adres
3. Dodaj zdjęcia

Gotowe!

Lista polubionych obiektów

Brak polubionych obiektów