Jesteś tutaj Ustawa krajobrazowa – czy mówi reklamom „NIE”?

Ustawa krajobrazowa – czy mówi reklamom „NIE”?

Ustawa krajobrazowa, a właściwie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, obowiązuje od września 2015 roku. Dokonuje ona zmian w treści dziesięciu innych ustaw, w celu stworzenia narzędzi umożliwiających skuteczniejszą niż dotychczas ochronę krajobrazu. Nowe rozwiązania, w szczególności możliwości ograniczania działalności polegającej na instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych, powstrzymają postępujące od wielu lat niszczenie krajobrazu poprzez masowe zaśmiecanie przestrzeni nośnikami reklamowymi.

Każde zmiany mają zarówno dobre jak i złe strony. Z wiadomych względów ustawa jest od początku krytykowana przez przedsiębiorców, firmy z branży reklamowej. Jednak priorytetem tych zmian jest interes dobra wspólnego, czyli estetyki przestrzeni publicznej. Do tej pory był on znieważany przez reklamodawców oraz właścicieli nośników, którzy świadomie łamali prawo przewidujące niskie kary za nielegalne nośniki i długotrwałe procedury ich egzekucji. Ustawa krajobrazowa zmienia wysokość kary. Ma ona wynosić 40-krotność opłaty reklamowej ustalanej przez gminy.

Nowa ustawa nie zabiera prawa do reklamy i promocji, ale daje gminom prawne możliwości stworzenia i stosowania nowych narzędzi, aby precyzyjnej niż dotychczas wyznaczały granice w przestrzeni publicznej. Skuteczność tych narzędzi zależeć będzie od zaangażowania władz gminy w tym aspekcie. Ważne, aby nośniki reklamowe nie przeszkadzały innym, nie przesłaniały miejsc ważnych pod względem historycznym, kulturowym oraz nie wpływały negatywnie na estetykę otoczenia. Ograniczenie chaosu reklamowego sprzyja również reklamodawcom, gdyż w „oczyszczonym” środowisku reklamy będą lepiej dostrzegane.

 

Polecamy również:

artykuly/ustawa-krajobrazowa/

Powrót do listy wpisów

O nas

Serwis bilbordy.info powstał z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych reklamą zewnętrzną w Polsce.

Daje możliwość promocji własnych nośników jak również skupia aktualne informacje o rynku reklamy i przepisach prawa.

Stwórz swój bilbord
w 3 prostych krokach

1. Załóż konto
2. Dodaj dane nośnika i adres
3. Dodaj zdjęcia

Gotowe!

Lista polubionych obiektów

Brak polubionych obiektów