Jesteś tutaj Wyniki ankiety ws Uchwały Krajobrazowej Krakowa

Wyniki ankiety ws Uchwały Krajobrazowej Krakowa

W ramach konsultacji społecznych w sprawie koncepcji tzw. uchwały krajobrazowej, przygotowywanej przez Biuro Planowania Przestrzennego UMK stworzono ankietę mającą zbadać opinię mieszkańców w sprawie proponowanych zmian dotyczących Zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Ankiety były dostępne ponad miesiąc, w tym czasie zostało wypełnionych 3786 ankiet (0,5% w stosunku do liczby mieszkańców Krakowa, 759 131 os/dane GUS 2012r.), oceniających założenia uchwały. Ankieta składała się z pytań zamkniętych z prostymi odpowiedziami TAK/NIE oraz z pytań otwartych. Poniżej można zapoznać się z wynikami ankiety opublikowanymi na stronie krakow.pl

 
 

MAŁA ARCHITEKTURA:

Czy uważasz,że zaproponowane w koncepcji regulacje dotyczące zasady i warunków sytuowania małej architektury w mieście w wystarczający sposób przyczynią się do poprawy jej jakości w przestrzeni miasta?

Tak – 89,2 %

Nie – 10,8 %

SYSTEM IDENTYFIKACJI MIASTA (SIM)

Czy uważasz, że zasadne jest wprowadzenie zaproponowanego Systemu Informacji Miasta (SIM)?

Tak – 95,0 %

Nie – 5,0 %

 

REKLAMY

Czy uważasz, że zaproponowane w koncepcji rozwiązania dotyczące zasady i warunków sytuowania reklam wolnostojących w przestrzeni miasta w wystarczającym stopniu ochronią jego krajobraz?

Tak – 81,4 %

Nie – 18,6 %

Czy uważasz, że zaproponowane w koncepcji rozwiązania zmierzające do likwidacji nadmiaru reklam przyczynią się do poprawy odbioru przekazu reklamowego?

Tak – 83,8 %

Nie – 16,2 %

 

OGRODZENIA

Czy uważasz, że zaproponowane w koncepcji rozwiązanie zmierzające do likwidacji ogrodzeń osiedli w zabudowie wielorodzinnej przyczyni się do poprawy funkcjonalności przestrzeni miasta?

Tak – 86,2 %

Nie – 13,8 %

 

Czy uważasz, że zasadne jest wprowadzenie zaproponowanego Systemu Informacji Miasta (SIM)?

95,0% respondentów odpowiedziało TAK, natomiast 5,0% NIE.

Co ciekawe, bardzo wielu krakowian w pytaniu dotyczących obiektów małej architektury i SIMu postulowało o wprowadzenie zakazu sytuowania nowych pomników, popiersi, krzyży itp. obiektów w obrębie plant, parków miejskich i bulwarów.

Czy uważasz, że zaproponowane w koncepcji regulacje dotyczące zasad i warunków sytuowania małej architektury w mieście w wystarczający sposób przyczynią się do poprawy jej jakości w przestrzeni miasta?

89,2% respondentów odpowiedziało TAK, natomiast 10,8% NIE.

„Proszę o zakaz stawiania figur, krzyży, kapliczek i popiersi w Parku Jordana, na bulwarach rzecznych, w parkach. Obszary zielone to miejsce rekreacji a nie kolejne cmentarze .”

„Nie stawiajmy więcej pomników na plantach i w Parku Jordana”

W trakcie konsultacji społecznych najwięcej emocji budziły propozycje zapisów
dotyczące zasad i warunków sytuowania reklam. Widać było to wyraźnie w trakcie odbywających się debat publicznych, gdzie pytania zadawali mieszkańcy, dla których reklamy umieszczane zwłaszcza wśród najważniejszych korytarzy drogowych, są źródłem dochodu.

Czy uważasz, że zaproponowane w koncepcji rozwiązania dotyczące zasad i warunków sytuowania reklam wolnostojących w przestrzeni miasta w wystarczającym stopniu ochronią jego krajobraz?

81,4% respondentów odpowiedziało TAK, natomiast 18,6% NIE.

Czy uważasz, że zaproponowane w koncepcji rozwiązania zmierzające do likwidacji nadmiaru reklam przyczynią się do poprawy odbioru przekazu reklamowego?

83,8% respondentów odpowiedziało TAK, natomiast 16,2% NIE.

W ankiecie, w komentarzach pod pytaniem dotyczącym zasad i warunków sytuowania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych pojawiły się zarówno głosy poparcia dla proponowanych rozwiązań jak i głosy sprzeciwu. Jednak zdecydowana większość krakowian popiera kierunek ograniczenia reklam w przestrzeni publicznej.

„W tym temacie należy podjąć decyzję twardej ręki. Tak ma być i koniec. Nie można się ugiąć pod naporem wielkich gigantów reklamy.Byłam na spotkaniu gdzie te firmy tak strasznie krzyczały że przecież cały czas tak funkcjonują i komu to przeszkadza. A no przeszkadza nam mieszkańcom mamy tego serdecznie dość. Zaśmiecili nasze ulice i pozasłaniali budynki. Wygląda to koszmarnie. […]”

„Zdecydowanie tak. W obecnej chwili w niektórych miejscach można dostać „oczopląsu” […]. Zaproponowane zasady pozwolą ucywilizować przestrzeń publiczną.”

W wielu głosach mieszkańcy sugerowali nawet, iż proponowane rozwiązania są zbyt łagodne w stosunku do ich oczekiwań

„Zbyt łagodne ustalenia dotyczące przydrożnych billboardów + reklam na obiektach”

Inni proponowali rozszerzenie zakazów o dodatkowe rejony w mieście

„Zakaz wolnostojących w całej drugiej strefie ale również na ul. Mogilskiej, Jana Pawła II
i Wielickiej.”

lub wręcz o wprowadzenie zapisów które doprowadzą do całkowitego usunięcia reklam
z miasta.

Wśród negatywnych opinii większość nie dotyczyła konkretnych rozwiązań zaproponowanych w koncepcji uchwały, lecz samej idei ograniczenia liczby reklam
w przestrzeni publicznej.

„Uważam, że reklamy są częścią krajobrazu i mi osobiście w niczym nie przeszkadzają.”

„po prostu nie”

„nie, reklamy nie szpecą krajobrazu miasta”

„dzięki reklamie jest kolorowo, więc nie ma sensu ich likwidować”

„pomysł likwidacji nie jest dobry, normalizacja jest wskazana. Ale im mniej ingerencji Państwa w życie tym lepiej”

Ostatnie zagadnienie, które regulować ma w przyszłości uchwała krajobrazowa dotyczy kwestii zasad i warunków sytuowania ogrodzeń. Z analizy ankiet wynika, iż krakowianie w większości popierają ideę ograniczenia możliwości wygradzania przestrzeni w terenach zielonych i otwartych oraz budowania grodzonych osiedli mieszkaniowych.

Czy uważasz, że zaproponowane w koncepcji rozwiązanie zmierzające do likwidacji ogrodzeń osiedli w zabudowie wielorodzinnej przyczyni się do poprawy funkcjonalności przestrzeni miasta?

86,2% respondentów odpowiedziało TAK, natomiast 13,8% NIE.

„Zgadzam się, osiedla budynków wielorodzinnych nie powinny mieć ogrodzeń. Żeby się dostać np. do sklepiku w sąsiednim bloku trzeba często iść na około bo zasieki… Ogrodzenia, ogrodzenia, a wejść i tak zawsze się uda. Przed czym to niby ma chronić? Psa czy dziecka
i tak luzem się w takim ogrodzeniu nie puści. Co innego domki jednorodzinne – Ci niech sobie mają.”

„Ogrodzenia tworzą odseparowane getta sypialniane, pozbawione jakiejkolwiek funkcji miastotwórczej, wpływają negatywnie na rozwój lokalnej tożsamości, więzi społecznych, utrudniają komunikację pieszym, tworzą atmosferę wzajemnej nieufności i alienacji.”

„Tutaj będzie prawdziwa batalia dlatego tak gorąco popieram Państwa pomysł otwartych osiedli. Nie dajcie się zmanipulować da się żyć bezpiecznie na nieogrodzonym osiedlu. Deweloperzy już drżą bo będą musieli zacząć budować logicznie. A nie nastawiać bezmyślnie klocków wieloboków i nikt nic nie widzi. A jednak są ludzie o otwartych umysłach a więc i nie ślepi…ściskam kciuki”

Nie znaczy to jednak, że nie brakuje w tej kwestii głosów sprzeciwu. Wielu respondentów wyraziło obawę, że zakaz grodzenia osiedli przyczyni się do spadku poczucia bezpieczeństwa, utraty miejsc parkingowych a w konsekwencji do spadku wartości ich nieruchomości

„Kraków jeszcze nie jest na tyle bezpieczny, aby rezygnować z ogrodzeń.”

„Nie można nikomu zabronić ogrodzenia swojej własności. Jak się ktoś czuje bezpiecznie na osiedlu ogrodzonym nie można mu tego zabronić. No i jak widać osiedla ogrodzone nie są demolowane i nie są ciągle pobazgrane przez wandali.”

Powrót do listy wpisów

Tagi:

Kategorie:

O nas

Serwis bilbordy.info powstał z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych reklamą zewnętrzną w Polsce.

Daje możliwość promocji własnych nośników jak również skupia aktualne informacje o rynku reklamy i przepisach prawa.

Stwórz swój bilbord
w 3 prostych krokach

1. Załóż konto
2. Dodaj dane nośnika i adres
3. Dodaj zdjęcia

Gotowe!

Lista polubionych obiektów

Brak polubionych obiektów