Jesteś tutaj ZDF Apologize, bilbord mobilny o którym pisze cały świat

ZDF Apologize, bilbord mobilny o którym pisze cały świat

Bilboard mobilny nie musi służyć jedynie reklamie. „Będzie o nas głośno!” piszą organizatorzy akcji German Death Camps – Fundacja Tradycji Miast i Wsi. Mobilny, podświetlany billboard wielkości 3x6m wyruszył z Wrocławia do Wiesbaden – pod siedzibę ZDF-u, a następnie do Bonn, Brukseli i Londynu. O akcji na pewno jeszcze usłyszymy.

Wyrok dla ZDF

W grudniu 2016 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej telewizji ZDF przeproszenie za użycie określenia „polskie obozy śmierci” Karola Tendere, byłego więźnia Auschwitz. Sąd wskazał, że przez takie stwierdzenie były więzień z ofiary staje się sprawcą. Przeprosiny miały zostać opublikowane na pierwszej stronie portalu serwisu i być widoczne przez 30 dni. Telewizja ZDF opublikowała przeprosimy na dole strony w rubryce Doku/Wissen jako „Przeprosiny Karola Tendery”. Tytuł przygotowany został tak, by nic nie mówić o swojej treści i nie wyjaśnia osobom, które wchodzą na stronę ZDF jaka jest przyczyna jego publikacji.

Organizatorzy o akcji

Akcja została zainicjowana już w połowie 2015 roku na portalu Wykop. Formalnie zajęła się tym Fundacja Tradycji Miast i Wsi. Zorganizowaliśmy wtedy zbiórkę pieniędzy celem postawienia billboardów przypominających zagranicznym dziennikarzom kto postawił w Polsce obozy zagłady. Zebraliśmy przez cały czas trwania zbiórki (do lutego 2016 roku) wtedy około 20 tysięcy złotych i wyłoniliśmy plakat, który będzie naszym logo, a koledzy ze Stowarzyszenia Głos Bohatera nakręcili na potrzeby tej akcji krótki film.

Od tamtego czasu uszczuplamy powoli zasoby, ale staramy się robić to w sposób taki, który ma przynieść jak najlepszy efekt. Wydrukowaliśmy plakaty, które pojawiły się na ulicach kilku miast, ulotki w czterech językach, postawiliśmy kilka billboardów. Zauważyliśmy jednak, że to nie jest to o co nam chodzi i musimy zrobić coś większego, o czym napisze nie tylko kilka portali polskich informacyjnych ale naprawdę będzie czymś co wryje się w pamięć. Postanowiliśmy więc czekać na rozwój wydarzeń, aby nie strzelać na oślep, bo szkoda ta to czasu i pieniędzy.

Teraz pojawił się wątek ZDF-u. Niepierwszy i zapewne (niestety) nieostatni. I tutaj ogromną robotę zrobili nasi internetowi znajomi z Żelaznej Logiki. Postanowiliśmy uderzyć teraz. Zorientowaliśmy się ile mniej więcej kosztowałaby taka kampania w Niemczech przy siedzibie ZDF-u, ale okazało się, że mówimy tutaj o zupełnie innej skali kosztów niż te, na które nas stać.

Na szczęście znaleźliśmy przychylną idei firmę, która by się podjęła tej bądź co bądź niebezpiecznej operacji i wysłałaby tam billboard mobilny. Zapytaliśmy się „Ile to by kosztowało i ile rabatu byśmy dostali”. Jednocześnie zaczęliśmy się starać, aby wraz z billboardem pojechali jacyś reporterzy. Po dopięciu ostatnich szczegółów umowy postanowiliśmy się Wam pochwalić.

Czy potrzebujemy pomocy? Tak. Fundacja Tradycji Miast i Wsi opiera się wyłącznie na pracy wolontariuszy. Nasze akcje trwają w systemie ciągłym latami. Prowadzimy Mapę Miejsc Pamięci Żołnierzy Wyklętych, akcję Rot-Mistrz Podaj dalej, opiekujemy się miejscami pamięci za wschodnią granicą, prowadzimy również dom kultury Królestwo Bez Kresu w Rzeszowie, w którym organizujemy ponad 50 różnych spotkań rocznie (wykłady, koncerty, wernisaże)… Nie zatrudniamy przy tym nikogo, ani (co też jest popularne) nie wystawiamy sobie faktur.

Potrzeba nam przede wszystkim rzetelnych rąk do pracy, które chciałyby nam pomóc doszlifować pod względem merytorycznym stronę akcji oraz tłumaczeń.
Działalność Fundacji w tym zakresie można też wspierać datkami:

Fundacja Tradycji Miast i Wsi
16 1090 1740 0000 0001 2088 2593 (BZ WBK)
Tytułem: dar na cele statutowe akcja informacyjna Stop Polskim Obozom

Co dalej ?

Chłopaków w busie złapała niemiecka policja. Przeszukali ich dokładnie i sprawdzili samochód. Nie mieli się do czego przyczepić więc puścili dalej i kazali opuścić miasto grożąc bliżej nieokreślonymi konsekwencjami. Oczywiście nikt miasta nie zamierza opuszczać. -piszą na swoim facebooku. Organizatorzy udają się jeszcze do Brukseli i Londynu. Popieramy akcje i trzymamy kciuki.

Kompletna relacja z wydarzenia :
https://www.facebook.com/zbieramynabillboard/?fref=ts

Są już pierwsze sukcesy.

O polskich obozach pisze już cały świat, między innymi bbc, times, daily mail, polskie i zagraniczne stacje wiadomości.
deathcampsarenazi

Film promujący akcje :

Zmiany w prawie

Jeśli Niemieckie Muzeum Historyczne (Deutsches Historisches Museum) pisze już o „Polskich obozach zagłady” to skandal i próba wymazania z kart historii inforacji o prawdziwym sprawcy holokaustu. Już niedługo ! Przypomnijmy 16 sierpnia bieżącego roku, rząd przyjął projekt ustawy, która zabrania używania kłamliwych określeń w stosunku do Polski i Polaków w kwestii Holokaustu. Publiczne stosowanie zwrotów typu „polskie obozy zagłady” będzie uznawane za przestępstwo. O pracy nad projektem poinformował Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zmiany w polskim prawie są odpowiedzią na posługiwanie się kłamstwem historycznym na całym świecie. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, mówienie o „polskich obozach śmierci” będzie równoznaczne z karą pozbawienia wolności do lat trzech.

Powrót do listy wpisów

Tagi:

Kategorie:

O nas

Serwis bilbordy.info powstał z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych reklamą zewnętrzną w Polsce.

Daje możliwość promocji własnych nośników jak również skupia aktualne informacje o rynku reklamy i przepisach prawa.

Stwórz swój bilbord
w 3 prostych krokach

1. Załóż konto
2. Dodaj dane nośnika i adres
3. Dodaj zdjęcia

Gotowe!

Lista polubionych obiektów

Brak polubionych obiektów