Jesteś tutaj Artykuły Bilbord, LED, telebim ?

Bilbord, LED, telebim ?

Tradycyjny bilbord jest powszechną formą reklamy w Polsce. Wpływa na to wysoka widoczność i coraz lepsze oferty cenowe drukarni i firm zajmujących się wynajmem powierzchni reklamowych. Na umieszczenie reklamy na zwykłym bilbordzie stać nawet niewielkie firmy – ceny wynajmu z wydrukiem i wklejeniem plakatu zaczynają się w granicach 600-800zł za miesiąc. Wpływ na cenę ma przede wszystkim lokalizacja, a następnie rozmiar plakatu i materiał z jakiego ma być wykonany. bilbordy zazwyczaj umieszczane są w miejscach ruchliwych, w centrach miast, przy drogach i w okolicach centrów handlowych. Są to miejsca dobrze oświetlone nocą, więc nawet nieoświetlony bilbord będzie dobrze widoczny. Zwrócenie uwagi społeczeństwa na aspekty estetyczne reklamy zewnętrznej, sprawiły, że zwykłe bilbordy zyskały atrakcyjne podświetlenie oraz nowoczesne konstrukcje. Mimo tych zmian cena nie jest wiele wyższa od nieoświetlonego bilbordu. W tej kwestii bowiem prym wiedzie lokalizacja i rozmiar obiektu, a oświetlenie czy atrakcyjne podświetlenie bilbordu nie jest już nowością, a staje się standardem. bilbord jest nośnikiem reklamowym, na którego wynajęcie stać właścicieli nawet niewielkich biznesów. Z jego pomocą w korzystnej cenie można zareklamować swój biznes lub przypomnieć o nim lokalnej społeczności. Inwestorzy natomiast, niewielkim nakładem środków, (szczególnie gdy jest właścicielem miejsca, w którym chce postawić nośnik) mogą znaleźć się w posiadaniu dochodowego i jednocześnie mało wymagającego biznesu. Oprócz kierowania oferty do firm, które mogłyby być zainteresowane nośnikiem, można stworzyć osobną ofertę dla agencji reklamowych. Warto też podjąć współpracę z lokalną drukarnią – można polecać jej usługi w zamian za reklamowanie przez nią naszego nośnika.

 

Bilbordy LED, w Polsce powszechnie nazywane telebimami są coraz bardziej popularną formą reklamy w naszym kraju. Ich wielką zaletą na rynku polskim jest to, że nie ma ich tak wiele, jak tradycyjnych bilbordów wyklejanych plakatami – w związku z tym nośnik ten łatwo się wyróżnia. Budowa tego typu nośnika jest kosztowna, jednak wszystkie technologie LED z każdym rokiem stają się bardziej popularne, a w związku z tym coraz tańsze. Cena zależy od wymiaru ekranu, jego rozdzielczości oraz tego czy ma być wielokolorowy, czy  monochromatyczny. Ceny będą różnić się także w zależności od producenta. Dla przykładu można przyjąć, że wielokolorowy ekran LED o rozstawie pikseli 20 mm, kosztuje około 5 tysięcy zł/m2 netto. Dla porównania koszt budowy tradycyjnego bilbordu, o wymiarach 12m2, przeznaczonego do zabetonowania, nie wliczając oświetlenia to około 2 tysiące złotych netto. Za ten sam rozmiar ekranu LED musielibyśmy zapłacić około 60 tysięcy netto. Jednak w cenę wchodzi również specjalne oprogramowanie pozwalające na samodzielne sterowanie urządzeniem za pomocą komputera. Po za tym atrakcyjność, a co najważniejsze skuteczność w odbiorze tego typu nośnika przez odbiorców reklamy sprawia, że jest on chętnie wynajmowanym nośnikiem reklamowym.

 

Dysponując odpowiednim budżetem i lokalizacją warto zainwestować w ten nowoczesny nośnik reklamowy. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: w co lepiej zainwestować – bilbord czy telebim? Wszystko zależy od umiejscowienia planowanej inwestycji i tego czy chcemy reklamować swoją działalność, czy wynajmować miejsce reklamowe innym podmiotom. Jeżeli posiadamy miejsce dla nośnika w centrum miasta, w okolicach ruchliwych miejsc np. w drodze do galerii handlowej, dysponujemy odpowiednimi środkami oraz uzyskamy odpowiednie zgody – to budowa wysokiej jakości telebimu będzie na pewno opłacaną inwestycją, która szybko się zwróci i będzie przynosić duże dochody. Należy pamiętać, że za pomocą telebimu, możemy wynająć powierzchnię reklamową kilku reklamodawcom jednocześnie. Jednak, gdy bez wstępnych badań rynku, planujemy lokalizację bilbordu w niezbyt popularnym miejscu, nie wiedząc jaki będzie odbiór ze strony reklamodawców – warto, przynajmniej początkowo zainwestować w tradycyjny bilbord. Wtedy na pewno nie stracimy wydanych pieniędzy, a inwestycja zwróci się. Posiadając grono stałych klientów, będziemy mogli przed ewentualną zmianą nośnika samodzielnie sprawdzić ich zainteresowanie nową możliwością reklamowania się.

 

led-listwa

Jednokolorowy wyświetlacz LED
Źródło: http://www.weighingscales-manufacturers.com/LED_Display_Board_Manufacturers.html

 

Jeżeli chcemy wyróżnić siedzibę firmy, skrytą gdzieś w kamienicy lub z daleka wskazać, że przy drodze znajduje się zajazd w którym można zjeść coś dobrego i skorzystać z noclegu – jest to również bardzo dobry pomysł, aby zainwestować w mały telebim lub jednokolorowy wyświetlacz LED – koszta takiej inwestycji nie muszą być kosmiczne – jednokolorowy wyświetlacz LED potrafi skutecznie zwrócić uwagę i zainteresować zmieniającymi się na jego powierzchni treściami, a ceny zawierają się pomiędzy 2500-5000zł, w zależności od ilości diod, wielkości wyświetlacza. W odróżnieniu od podświetlanych napisów – treść takiego wyświetlacza można dowolnie zaprogramować i zmieniać w razie potrzeby. Za konstrukcje bilbordu nieoświetlonego 5×2,5[m] z montażem trzeba zapłacić około 2500-4000zł w zależności od tego czy ma to być bilbord naścienny, trwale związany z gruntem, czy nośnik mobilny. Mimo mniejszych rozmiarów, w podanym przeze mnie przykładzie przydrożnego zajazdu, wyświetlacz LED będzie lepszą inwestycją.

 

Powrót do listy wpisów

O nas

Serwis bilbordy.info powstał z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych reklamą zewnętrzną w Polsce.

Daje możliwość promocji własnych nośników jak również skupia aktualne informacje o rynku reklamy i przepisach prawa.

Stwórz swój bilbord
w 3 prostych krokach

1. Załóż konto
2. Dodaj dane nośnika i adres
3. Dodaj zdjęcia

Gotowe!

Lista polubionych obiektów

Brak polubionych obiektów