Jesteś tutaj Artykuły Rynek bilbordów – Podsumowanie

Rynek bilbordów – Podsumowanie

Rynek reklamy zewnętrznej w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeszedł duże zmiany. Najbardziej zauważalne dotyczyły zmian w ilości nośników na rynku. Ogółem od 2006 roku zlikwidowano ponad 32 tysiące nośników, w tym najwięcej, bo aż 66% tej liczby dotyczy nośników standardowych w formacie 12m2 oraz nośników małego formatu, aż 53%.
Od 2013 roku rynek reklamy zewnętrznej ustabilizował się. Choć w wielu miastach nadal warunki nie sprzyjają rozwojowi, branży udaje się utrzymać podaż, a także wprowadzać innowacje i nowe technologie.

Obecnie najbardziej popularnymi nośnikami reklamy zewnętrznej są citylight, frontlight o wymiarach 6×9 metrów, nośniki niepodświetlane o powierzchni 12 metrów kwadratowych oraz nośniki małego formatu. Najczęściej spotykane tematy reklam na rynku OOH dotyczą handlu, telekomunikacji, mediów, żywności oraz napojów i alkoholi.
Z danych zebranych przez IGRZ wynika, że 85% udziałów w monitorowanych wydatkach na reklamę zewnętrzną w Polsce posiadają cztery największe firmy. Są nimi AMS Stroer Polska, Cityboard Media oraz Clear Channel Poland. Udział dwóch pierwszych z wymienionych firm wyniósł w 2015 roku ponad 60%.

We wrześniu 2015 roku wprowadzono w życie nową ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu. Tak zwana ustawa krajobrazowa daje możliwość stworzenia narzędzi umożliwiających skuteczniejszą niż dotychczas ochronę krajobrazu. Najpierw jednak sejmiki poszczególnych województw muszą zgodnie z ustawą, uchwalić własne audyty krajobrazowe. Mają na to 3 lata od momentu wejścia w życie ustawy. Jaki będzie mieć to wpływ na reklamę na rynku OOH? Czy ilość nośników znów zauważalnie zmniejszy się? Czy jakość reklamy polepszy się, dzięki nowym możliwościom walki z samowolą i niedbalstwem? W dużej mierze zależy to od tego w jaki sposób gminy będą realizować przepisy nowej ustawy. Będziemy mogli się o tym przekonać w najbliższych latach.

Powrót do listy wpisów

O nas

Serwis bilbordy.info powstał z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych reklamą zewnętrzną w Polsce.

Daje możliwość promocji własnych nośników jak również skupia aktualne informacje o rynku reklamy i przepisach prawa.

Stwórz swój bilbord
w 3 prostych krokach

1. Załóż konto
2. Dodaj dane nośnika i adres
3. Dodaj zdjęcia

Gotowe!

Lista polubionych obiektów

Brak polubionych obiektów